Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, και σε συνεργασία με το Κέντρο «Ελπίδα Ζωής», ανοιχτή συζήτηση με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της σχολικής μονάδας με θέμα: «Συνεργασία σχολείου και οικογένειας».

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για τα οφέλη της αποτελεσματικής συνεργασίας σχολείου και οικογένειας, στα παιδία, τόσο σε μαθησιακό, όσο κυρίως σε κοινωνικό και συναισθηματικό επίπεδο. Αναδείχθηκαν καλές πρακτικές για την ενίσχυση της συνεργασίας των μελών της σχολικής κοινότητας και αναγνωρίστηκε ο ρόλος της ουσιαστικής επικοινωνίας ως ενισχυτικός παράγοντας αυτής της συνεργασίας.

Ευχαριστούμε θερμά τα στελέχη του Κέντρου «Ελπίδα Ζωής», κα. Αγγελική Μπαβέλλα (Ψυχολόγος) και κα. Ιωάννα Καββεζού (Κοινωνική Λειτουργός).